• MISIE

nauczycielka prowadząca grupę: mgr Barbara R.

pomoc nauczyciela: Edyta K.

Spokojnych Świąt! ⋆ Wielkanoc ⋆ E-kartki z życzeniami na wszystkie okazje.

TEMATYKA ZAJĘĆ W MARCU

Tydzień 4 -  Jakie wzory i kolory mają pisanki?

Zobacz obraz źródłowy

W tym tygodniu dzieci dowiedzą się:

− jakie zwyczaje związane są ze Świętami Wielkanocnymi

− jakie motywy występują najczęściej na wielkanocnych kartkach świątecznych

− jakie zwierzęta są symbolami Świąt Wielkanocnych

− jak dekorujemy koszyczek wielkanocny i co do niego wkładamy

− jakimi technikami są ozdabiane jajka wielkanocne

− jak barwić jajka naturalnymi składnikami

− jakie rośliny są symbolami Wielkanocy

− czego ludzie najczęściej życzą sobie w czasie Świąt Wielkanocnych

Jak dzieci będą szukać odpowiedzi na pytanie tygodnia:

− słuchając opowiadania Moniki Czoik–Nowickiej Wielkanocne malowanie oraz wiersza Barbary Szelągowskiej Wielkanocny stół

− wykonując zadania na kartach pracy,

− pracując z tablicą demonstracyjną

− słuchając piosenki Dziwne jajka i ją śpiewając

− wykonując prace plastyczne: Wielkanocne pisanki, Wielkanocne symbole

− opisując pisanki na kartach świątecznych

− malując i ozdabiając pisanki

− oglądając dekoracje świąteczne w najbliższym środowisku

− rysując flamastrami wzory na pisankach

− barwiąc jajka naturalnymi sposobami

− wypowiadając się na temat przygotowań do świąt w rodzinnych domach

− poszukując par takich samych pisanek

− uczestnicząc w zabawach badawczych

− ucząc się na pamięć życzeń wielkanocnych

− oglądając i klasyfikując kartki świąteczne

− układając rytmy z kolorowych jajek

− uczestnicząc w zabawach: Świąteczne motywy, Świąteczne układanki, Pisankowe pary, Wielkanocne życzenia, Wielkanocne śniadanie, Zakodowane pisanki, Wzory i wzorki

Przygotowanie do samodzielności: Co_przedszkolak_umiec_powinien.pdf

Rozkład dnia w grupie Misie:Pomysły z tablicy Misie: 900+ | miś pluszowy, alfabet ściegiem krzyżykowym,  disney stitch

6.30 – 8.00 Witamy się, rozmawiamy, podejmujemy zabawę według własnych pomysłów, zgłaszamy propozycje innych działań. Zajęcia niekierowane.

8.00 - 8.30 Bawimy się w gry edukacyjne, zabawy tematyczne i dydaktyczne. Kontynuujemy ulubione zabawy. Nawiązujemy i podtrzymujemy przyjazne relacje z rówieśnikami. Pracujemy indywidualnie lub zespołowo z panią, utrwalając i pogłębiając zdobyte wiadomości i umiejętności. Zajęcia kierowane i niekierowane

• Gimnastykujemy się. Zajęcia kierowane
          • Myjemy się  Zajęcia kierowane

8.30 Jemy śniadanie (utrwalamy umiejętność kulturalnego jedzenia i  posługiwania się sztućcami, poznajemy znaczenie racjonalnego odżywiania się dla zdrowia). Zajęcia niekierowane.

9.00 Uczestniczymy w zajęciach dydaktycznych, warsztatach, spotkaniach, imprezach, wspierających rozwój umysłowy, emocjonalno-społeczny, twórczy i fizyczny. Malujemy, rysujemy, wycinamy, śpiewamy, tańczymy, gimnastykujemy się, słuchamy bajek, opowiadań, legend, recytujemy wiersze, rozwijamy zainteresowania i zdolności twórcze, wykorzystujemy swoje możliwości w działaniu. Zajęcia kierowane i niekierowane

10.30 Bawimy się na przedszkolnym placu zabaw (poznajemy najbliższe środowisko, zaspokajamy potrzebę ruchu i relaksu, przestrzegamy umów dotyczących bezpieczeństwa, koleżeństwa, kultury bycia, dokonujemy wyboru aktywności, korzystamy z zabawek do piasku i ze sprzętu sportowego, zgodnie z zaleceniami GIS). Zajęcia kierowane i niekierowane.

11.30 Przygotowujemy się do obiadu. Jemy obiad. Pełnimy dyżur. Zajęcia niekierowane.

12.00 - 14.15 Odpoczywamy na leżakach (słuchamy kołysanek, muzyki relaksacyjnej, bajek). Kształtujemy czynności samoobsługowe. Zajęcia niekierowane.

14.15 – 14.45 Przygotowujemy się do podwieczorku. Jemy podwieczorek. Zajęcia niekierowane.

14.45– 16.30 Kontynuujemy ulubione zabawy, żegnamy się, dzielimy się wrażeniami i przeżyciami z bliskimi, opuszczamy przedszkole, ale tylko do następnego dnia.  Zajęcia kierowane i niekierowane

Wszystkie ubranka dziecka muszą być podpisane, także bielizna i kapcie!

- zabawka – najlepiej ulubiona maskotka, która pomoże w trudnych chwilach - można podpisać inicjałami na wszywce (czasami dwoje - troje dzieci ma taką samą rzecz),

kapcie – na podeszwie antypoślizgowej, wygodne i łatwe do wkładania (podpisane),

ubrania na zmianę (wszystkie podpisane) zostawić w szatni, w zależności od pory roku : podkoszulka, bluzka, spodnie, spódniczka, majteczki, skarpetki, rajstopy

- pudełko chusteczek higienicznych (wyciąganych),

- opakowanie chusteczek wilgotnych.

Uwagi dotyczące ubierania dziecka do przedszkola

~  Spodnie, spódniczki najlepiej na gumkę nie za luźną i nie za ciasną.

~  Nakrycie głowy także w okresie letnim.

~  Bluzki z odpowiednio luźnymi rękawami. Dzieci myją ręce z podciągniętymi rękawami, aby ich nie zmoczyć. Gdy rękawy są za ciasne  i nie dają się podciągnąć, dziecku trudno będzie ich nie zmoczyć.

~ Buty wyjściowe: bezpieczne (nie klapki i nie śliskie), łatwe do wkładania, zapinane na rzepy.

~  Kapcie najlepsze na gumowej podeszwie, zapinane na rzepy. Ułatwiają dziecku samodzielne zdejmowanie  i wkładanie, czyli osiąganie samodzielności w zakresie jego możliwości.

Szczególną uwagę  należy zwrócić na sprawność suwaków. Dzieci nie potrafią ich zapiąć same lub zreperować, więc opóźnia to bądź uniemożliwia wyjście do ogrodu całej grupy. Trzylatek z czasem sam zaczyna zapinać i rozpinać suwak, ale musi być on sprawny.

Wszystkie ubrania i zabawki domowe dziecka w przedszkolu powinny być oznakowane (imieniem bądź inicjałami), gdyż maluszki często gubią drobne części swojej garderoby, a gdy kilkoro dzieci ma je takie same, nie sposób ich rozpoznać. Dotyczy to też rękawiczek, szalików itp.

..............................................................................................................................................................