•                                 PSZCZÓŁKI                          

             Nauczycielka prowadząca grupę : mgr Anna K. 

                              pomoc nauczycielaKasia M.

                       

      

      

      

      TEMATYKA ZAJĘĆ W GRUDNIU

      

     Tydzień 1- Co cieszy mikołaja?

     SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „ ŚWIĘTY MIKOŁAJ” - Szkolne Blogi

      

      

     W tym tygodniu dzieci dowiedzą się:

     - kim był św. Mikołaj

     − jak ubrany jest św. Mikołaj

     − co mikołajowi sprawia największą przyjemność

     − jak wygląda zaprzęg mikołaja

     − dlaczego Rudolf spełnia w zaprzęgu wyjątkową rolę

     − ile pudełek można przewieźć jednocześnie na sankach

     − jakie prezenty przynosi św. Mikołaj

     − jak zapakować prezenty, aby ładnie wyglądały

     − jak możemy pomagać innym i dlaczego jest to takie ważne

     − czy lepiej jest dostawać prezenty, czy je rozdawać

      

     Jak dzieci będą szukać odpowiedzi na pytanie tygodnia:

     - słuchając opowiadania Agaty Widzowskiej Czerwona czapka mikołaja oraz wiersza List do mikołaja Iwony Fabiszewskiej

     − wykonując zadania na kartach pracy 

     − pracując z tablicą demonstracyjną 

     − słuchając piosenki Mikołaj i ją śpiewając

     − wykonując pracę plastyczną Czapka dla mikołaja

     − oglądając zdjęcia i obrazki tematyczne

     − przygotowując niespodzianki dla św. Mikołaja

     − odpowiadając na pytania: Dlaczego św. Mikołaj lubi sprawiać innym niespodzianki?, Dlaczego św. Mikołaj lubi dostawać listy od dzieci?

     − uczestnicząc w zabawach ruchowych

      

      

      

      

     ..............................................................................................................................................................

      

      

     Serdecznie witamy dzieci i rodziców nowych przedszkolaków smiley

     Jesteśmy przekonane, że trudne chwile rozstania szybko ustąpią miejsca radosnej zabawie.smiley 

     Nasza grupa nazywa się PSZCZÓŁKI i będą ją tworzyły wesołe 3 i 4 -latki. Chcąc znaleźć naszą szatnię trzeba wejść drugim wejściem .W pierwszych dniach września poznamy naszą salę, kąciki zabaw i plac zabaw. Nauczymy się imion nowych koleżanek i kolegów oraz naszych pań. heartPoznamy zasady, które pomogą nam zgodnie i bezpiecznie bawić się w sali i ogrodzie oraz poznamy rytm dnia przedszkolaka smiley


     • Adaptacja to trudny czas. Czas zmian dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Od dzieci wymaga on nie tylko przystosowania się do nowych warunków otoczenia, poznania pań i rówieśników, nowej organizacji dnia, ale przede wszystkim nierozerwalnie łączy się z rozstaniem z rodzicami. 
     • To, co nowe i trudne, wcale nie musi być niedobre. Należy dziecko przygotować do takich sytuacji, aby potrafiło sobie z nimi poradzić. Oto kilka rad: 

      

      

      

     Mamusiu, Tatusiu! 

     Wkrótce rozpocznę swoją przygodę w Miejskim Przedszkolu nr 14. Wiecie, że to dla mnie ważny moment, dla Was również. 

     • Przedszkole jest dla mnie otwarte w godzinach 6.30-16.30.  

      

      

      

     • Mamusiu, Tatusiu, pożegnajmy się szybko w szatni i zaprowadźcie mnie do drzwi sali “Pszczółki” skąd odbierze mnie miła pani z przedszkola. Umówmy się wcześniej w jaki sposób się pożegnamy się i trzymajmy się tych ustaleń. Spróbujcie żegnać się ze mną czule, ale szybko. Wiem, jakie to trudne, ale postarajcie się uodpornić na moje łzy. Pamiętajcie, że one są moim sposobem na stres i rozstanie. Zwykle jednak szybko zapominam o smutku. Pamiętajcie, że Wasze zdenerwowanie i niepewność wyczuje natychmiast a wtedy… będę protestować jeszcze głośniej. Wymyślmy razem, co mogę zabrać do przedszkola, co doda mi odwagi i pocieszy.

     • Jeżeli obiecujecie, że będziecie w pobliżu, bądźcie tam i nigdzie nie odchodźcie. Zawsze mówcie mi, co zamierzacie. Jeśli będziecie chcieli wyjść z przedszkola powiedzcie mi o tym, nawet jeśli wiecie, że się rozpłaczę. Nie martwcie się, jest ze mną Pani wychowawczyni, która na pewno mnie przytuli. Jeśli będziecie chcieli powiedzieć mi, o której mnie odbierzecie, to nie mówcie, że będziecie za trzy godziny, bo ja nie wiem ile to jest. Lepiej jak usłyszę, że przyjdziecie po obiedzie, po odpoczynku, po podwieczorku. I nigdy się nie spóźniajcie. Nie chcę pomyśleć, że zapomnieliście o mnie.

      

     • Pamiętajcie, że wszystko, co mówicie na temat przedszkola wpływa na to jak w nim się czuję. Wiem, że macie prawo do przeżywania własnych emocji - ale to są sprawy dorosłych. Ja jestem dzieckiem i bardzo chciałbym słyszeć jedynie spokojne i pełne szacunku opinie. Motywujcie mnie do przedszkola w sposób pozytywny – podkreślając często ile już udało mi się osiągnąć. Opowiedzcie najbliższym o moich sukcesach (najlepiej przy mnie) - ale nie koloryzujcie.

      

     • Po poranku pełnym przygód i pysznym obiedzie musze trochę odpocząć. Będę miał swój leżak i własną, kolorową pościel.  Jeżeli potrzebuję do zaśnięcia towarzystwa swojej mięciutkiej zabawki mogę ją przynieść.

     NOCKA w Little HARVARD - Przedszkole Gdańsk - Little HARVARD

     • Przedszkolne codzienność potrafi nieść wiele niespodzianek dlatego proszę, pozostawcie mi w szatni podpisane zapasowe ubrania. Mogą się przydać kiedy pyszny kompot trafi na bluzkę, pobrudzę koszulkę farbą lub fantastyczna zabawa sprawi, że zapomnę pójść do łazienki. 

      

     • A jeżeli już mowa o stroju... Mamusiu, Tatusiu, pamiętajcie, że w przedszkolu musi być mi po prostu wygodnie. Wolę nosić spodnie na gumkę niż te ciasne i sztywne, w których tak trudno odpiąć guzik. Najlepiej jeżeli założę koszulkę, a na to bluzkę, którą będę mógł zdjąć kiedy będzie mi za ciepło. Wygodne kapcie to też podstawa. Trudno dobrze się bawić kiedy kapcie mi spadają przy każdym kroku. Najlepsze będą takie zapinane na rzepy lub wsuwane, z nimi najszybciej poradzę sobie w szatni kiedy będziemy wracali do przedszkola po zabawie na placu przedszkolnym. 

      

     • Dbajcie o dobrą komunikację z moimi wychowawcą. Osoby opiekujące się mną powinny znać moje mocne i słabe strony oraz kłopoty, z jakimi właśnie się borykam. Pytajcie nie tylko o czy zjadłem obiad, ale jakie poczyniłem postępy, czy nawiązuję kontakty z rówieśnikami, w jakim stopniu jestem samodzielny. Nigdy nie porównujcie mnie do innych dzieci. Nie ma reguły, co do czasu trwania i przebiegu adaptacji. Mam prawo przechodzić ją tak,  jak przechodzę.

     • Pomóżcie mi stać się samodzielnym przedszkolakiem. Bądźcie cierpliwi, kiedy będę długo  sam się ubierał, zakładał  buty, jadł samodzielnie posiłek czy radził sobie w toalecie. Bądźcie przy mnie i wspierajcie mnie, ale nie wyręczajcie w tych czynnościach

     .

     A co jest chyba najważniejsze? Uśmiech i dobre nastawienie. Mamusiu, Tatusiu,  jeżeli zobaczę uśmiech na Waszej twarzy zamiast przerażenia to dużo szybciej poradzę sobie z rozstaniem i odnalezieniem się w grupie. Przecież wiecie, że w przedszkolu czeka na mnie wiele przygód, nawet jeżeli na początku będzie trochę trudniej to za jakiś czas na pewno będę tu wchodził z uśmiechem. 

      


      

                                                       

      

     Wszystkie ubranka dziecka muszą być podpisane, także bielizna i kapcie!

      - zabawka – najlepiej ulubiona maskotka, która pomoże w trudnych chwilach - można podpisać inicjałami na wszywce (czasami dwoje - troje dzieci ma taką samą rzecz),

     - kapcie – na podeszwie antypoślizgowej, wygodne i łatwe do wkładania (podpisane),

     - ubrania na zmianę (wszystkie podpisane) zostawić w szatni, w zależności od pory roku : podkoszulka, bluzka, spodnie, spódniczka, majteczki, skarpetki, rajstopy

     - pudełko chusteczek higienicznych (wyciąganych),

     - opakowanie chusteczek wilgotnych.

      

      Uwagi dotyczące ubierania dziecka do przedszkola

      ~  Spodnie, spódniczki najlepiej na gumkę nie za luźną i nie za ciasną.

     ~  Nakrycie głowy także w okresie letnim.

     ~  Bluzki z odpowiednio luźnymi rękawami. Dzieci myją ręce z podciągniętymi rękawami, aby ich nie zmoczyć. Gdy rękawy są za ciasne  i nie dają się podciągnąć, dziecku trudno będzie ich nie zmoczyć.

     ~ Buty wyjściowe: bezpieczne (nie klapki i nie śliskie), łatwe do wkładania, zapinane na rzepy.

     ~  Kapcie najlepsze na gumowej podeszwie, zapinane na rzepy. Ułatwiają dziecku samodzielne zdejmowanie  i wkładanie, czyli osiąganie samodzielności w zakresie jego możliwości.

      Szczególną uwagę  należy zwrócić na sprawność suwaków. Dzieci nie potrafią ich zapiąć same lub zreperować, więc opóźnia to bądź uniemożliwia wyjście do ogrodu całej grupy. Trzylatek z czasem sam zaczyna zapinać i rozpinać suwak, ale musi być on sprawny.

     Wszystkie ubrania i zabawki domowe dziecka w przedszkolu powinny być oznakowane (imieniem bądź inicjałami), gdyż maluszki często gubią drobne części swojej garderoby, a gdy kilkoro dzieci ma je takie same, nie sposób ich rozpoznać. Dotyczy to też rękawiczek, szalików itp.

      

      


     Przygotowanie do samodzielności: Co_przedszkolak_umiec_powinien.pdf


      

     Rozkład dnia w grupie Pszczółki:

      

     6.30 – 8.00 Witamy się, rozmawiamy, podejmujemy zabawę według własnych pomysłów, zgłaszamy propozycje innych działań. Zajęcia niekierowane.

     8.00 - 8.30 Bawimy się w gry edukacyjne, zabawy tematyczne i dydaktyczne. Kontynuujemy ulubione zabawy. Nawiązujemy i podtrzymujemy przyjazne relacje z rówieśnikami. Pracujemy indywidualnie lub zespołowo z panią, utrwalając i pogłębiając zdobyte wiadomości i umiejętności. Zajęcia kierowane i niekierowane

     • Gimnastykujemy się. Zajęcia kierowane
     • Myjemy się (dbamy o higienę osobistą). Zajęcia kierowane

     8.30 Jemy śniadanie (utrwalamy umiejętność kulturalnego jedzenia i  posługiwania się sztućcami, poznajemy znaczenie racjonalnego odżywiania się dla zdrowia). Zajęcia niekierowane.

     9.00 Uczestniczymy w zajęciach dydaktycznych, warsztatach, spotkaniach, imprezach, wspierających rozwój umysłowy, emocjonalno-społeczny, twórczy i fizyczny. Malujemy, rysujemy, wycinamy, śpiewamy, tańczymy, gimnastykujemy się, słuchamy bajek, opowiadań, legend, recytujemy wiersze, rozwijamy zainteresowania i zdolności twórcze, wykorzystujemy swoje możliwości w działaniu. Zajęcia kierowane i niekierowane

     10.30 Bawimy się na przedszkolnym placu zabaw (poznajemy najbliższe środowisko, zaspokajamy potrzebę ruchu i relaksu, przestrzegamy umów dotyczących bezpieczeństwa, koleżeństwa, kultury bycia, dokonujemy wyboru aktywności, korzystamy z zabawek do piasku i ze sprzętu sportowego, zgodnie z zaleceniami GIS). Zajęcia kierowane i niekierowane.

     11.30 Przygotowujemy się do obiadu. Jemy obiad. Pełnimy dyżur. Zajęcia niekierowane.

     12.00 - 14.15 Odpoczywamy na leżakach (słuchamy kołysanek, muzyki relaksacyjnej, bajek). Kształtujemy czynności samoobsługowe. Zajęcia niekierowane.

     14.15 – 14.45 Przygotowujemy się do podwieczorku. Jemy podwieczorek. Zajęcia niekierowa14.45– 16.30 Kontynuujemy ulubione zabawy, żegnamy się, dzielimy się wrażeniami i przeżyciami z bliskimi, opuszczamy przedszkole, ale tylko do następnego dnia.  Zajęcia kierowane i niekierowane   

      

      

      

              

      

 • Galeria zdjęć

   brak danych