• UWAGA RODZICE !!!

     • Informacja dla Rodziców

       

      Szanowni Państwo,

      w dn. 25 marca 2020r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 20.03.2020r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wraz z uzasadnieniem.

      Nowe regulacje prawne umożliwiają prowadzenie kształcenia na odległość , określając  w sposób jednoznaczny obowiązek jego prowadzenia, również przez przedszkola, w terminie od 25 marca do 10 kwietnia.

      Jesteśmy obecnie na etapie przygotowań organizacyjnych do realizacji podstawy programowej w sposób zdalny. W ramach tych przygotowań  podaję Państwu wybrane przykłady działań prowadzonych przez nasze przedszkole, również rekomendowanych przez władze oświatowe i służby sanitarne:

      1. Dezynfekcja sal i wyposażenia, mebli , sprzętów, zabawek,
      2. Pranie dywanów i maskotek,
      3. Ustalenie wewnętrznego systemu pracy personelu na rotacyjny, w celu unikania zagrożeń
      4. Samokształcenie nauczycieli,
      5. Założenie na stronie internetowej przedszkola zakładek dla każdej grupy w których, umieszczane będą propozycje zadań dla  dzieci,
      6. Przygotowywanie przez nauczycielki propozycji zajęć do przekazania w ramach zdalnego nauczania: opowiadań, wierszy, bajek, piosenek, kart pracy, prac plastycznych, gier, zagadek, historyjek. Wyszukiwanie portali edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym,
      7. Założenie adresów mailowych dla poszczególnych grup przedszkolnych w celu  kontaktów z Rodzicami
      8. Bieżące zamieszczanie na stronie internetowej przedszkola komunikatów, informacji przekazywanych przez odpowiednie władze.

       

      Zależy nam na przygotowaniu kształcenia na odległość w sposób rozsądny, mając na uwadze przede wszystkim możliwości dzieci w wieku przedszkolnym, ale także możliwości sprzętowe oraz „czasowe” rodziców- często także pracujących w sposób zdalny.

       

      Tymczasem zwracamy się do Was, kochani Rodzice z gorącą prośbą:

       

      Przytulcie mocno i uściskajcie w naszym imieniu Wasze małe „skarby od Pań:

      Basi, Asi, Uli, Ani K., Marty, Marzenki, Ewy, Ani S., Krysi, Malwiny i Magdy oraz pań woźnych oraz wszystkich pozostałych pracowników naszego przedszkola.

       

      Pozdrawiam Państwa i Dzieci

                                                                                                                                 Wioletta Kula

     • Audycje dla dzieci

     • Polskie Radio Dzieciom to jedyne radio w Polsce, które przez całą dobę nadaje audycje skierowane do dzieci i ich rodziców. Można go słuchać przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfony. Wybrane audycje dla dzieci i rodziców, od 1 stycznia słuchać można także na platformie Polskiego Radia podcasty.poskieradio.pl

      Nauka rysunku, rytmika, lekcje języków obcych, ciekawostki matematyczne, eksperymenty naukowe czy sport dla całych rodzin to audycje, których można słuchać od świtu do wieczora włączając cyfrowe, Polskie Radio Dzieciom. Oferta stacji zgodna jest z ramowym rozkładem dnia obowiązującym w przedszkolach zaś tematyka audycji dostosowana jest do podstawy programowej i jest bezpieczną alternatywą w czasie zawieszenia zajęć w szkołach. Bez reklam.

      Polskie Radio Dzieciom - całodobowy program radiowy skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz rodziców. Audycje kierowane do dzieci rozwijają wyobraźnię i budują kreatywność. Pasmo wieczorne kierowane jest do osób dorosłych i stanowi kompendium wiedzy w zakresie wychowania, nauki i sztuki.

      Polskie Radio Dzieciom rano budzi, potem bawi i uczy, a wieczorem pomaga zasnąć przy dźwiękach bajek, legend i kołysanek. Już od 7.00 do 10.00 w audycji "Poranek" dziennikarze wspólnie z młodymi słuchaczami dzwoniącymi do studia, sprawdzają jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i który pociąg na świecie jest najdłuższy.

      W kąciku "Warsztat małego artysty" od poniedziałku do piątku o 9.30 dzieci dowiadują się jak przygotować makietę, z czego zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich.

      Okazją do wsłuchania się w otaczające dźwięki jest audycja "Muzyczne podróże", w której młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty. Daria Druzgała – autorka audycji, zaprasza do studia gwiazdy i młodych artystów.

      W audycji "Rytmika" o 10.30 od poniedziałku do piątku, Martyna Sojka zasiada do fortepianu i w towarzystwie dzieci odbywa muzyczną lekcję pełną dźwięków. Zajęcia te mają charakter nie tylko muzyczny, ale także edukacyjny. Wszystkie odcinki tej audycji nagrywane są w Teatrze Polskiego Radia więc słuchać je można w doskonałej jakości dźwiękowej.

      Miłośników rysunku i animacji powinna zainteresować audycja, w której "Stworek Potworek" nadając ze swojej artystycznej pracowni, podpowiada jak prostymi figurami geometrycznymi narysować ciekawe obiekty, pojazdy czy elementy przyrody. Podpowiedzią jak to robić są animacje graficzne, czyli krótkie rysunkowe filmy, zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom po zakończeniu audycji. To propozycja na każdą środę o 11.45.

      Od poniedziałku do piątku o 15.30 słuchając audycji "Słowo do słowa" można wraz z Panią Literką gimnastykować buzię, nauczyć się poprawnego języka polskiego, a także trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych.

      Nie wychodząc z domu i słuchając Polskiego Radia Dzieciom o 16.30 można uczyć się języków obcych. W poniedziałki i środy języka angielskiego, we wtorki niemieckiego, w czwartki francuskiego, zaś w piątki języka włoskiego. Lekcje języków obcych przygotowywane są we współpracy z Instytutem Francuskim czy Włoskim Instytutem Kultury. Codziennie usłyszeć można premierową lekcję, zaś na stronie Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można wszystkie archiwalne audycje.

      Odkrycia, eksperymenty, badania i obserwacje prowadzone na antenie, stają się inspiracją dla młodych słuchaczy w każdy wtorek i czwartek o 16.45. Słuchając "Małych naukowców", w domowym zaciszu dzieci mogą zrobić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć fizykę, chemię, matematykę i astronomię.

      Dzieci interesujące się oszczędzaniem czy ekonomią także znajdą coś dla siebie. W poniedziałki i środy o 17.15 w audycji "Skarbonka" dowiedzą się m.in., co to są: odsetki, koszty, zarobki czy oszczędności.

      We wtorki o tej samej godzinie znani dzieciom Kulfon i żaba Monika wraz z policjantem, w audycji "Bezpieczny maluch", opowiadają jak należy bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.

      Odpowiedzi na trudne pytania tj. gdzie rośnie pieprz, gdzie zimują raki, czy da się przewrócić hełm na lewą stronę oraz co było pierwsze jajko czy kura, można znaleźć słuchając "Mini Eureki" w środy o 17.15. W tej audycji Artur Wolski udowadnia jak ciekawa może być fizyka, chemia i matematyka, i że każde trudne pytanie może być początkiem wielkiej przygody!

      Bajkowy świat i kołysanki do snu bez reklam

      Polskie Radio Dzieciom wspiera rozwój wyobraźni u dzieci. Niektóre audycje przenoszą najmłodszych słuchaczy w niezwykły świat w towarzystwie prawdziwie bajkowych postaci m.in. Misia Michasia, Smoka Adasia, Królika Filipa, Lwa Leopolda Grzywy, Detektywa Maurycego Śladka, Kaczki Siłaczki i Kucharza Bulgota. Te propozycje usłyszeć można od poniedziałku do piątku od 11.00 do 12.00 i od 18.00 do 19.00 oraz w sobotę od 16.00 do 17.00.

      A gdy po całym dniu pełnym wrażeń zaczyna się pora snu, Polskie Radio Dzieciom proponuje kołysanki, opowiadania i legendy. O 19.00 w "Wieczornych pogaduchach" przy dźwiękach spokojnej muzyki, opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest "Książka do poduszki" czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.

      Propozycje audycji weekendowych tej cyfrowej stacji to baśnie i legendy starych ludów świata, audycja sportowa dla całych rodzin, nauka śpiewu, audycje kulturalne dla dzieci i dorosłych, ciekawostki historyczne, wyprawa do polskich parków narodowych i wiele, wiele innych ciekawych audycji. Pełno w nich znakomitych gości i dobrej muzyki, nad którą w Polskim Radiu Dzieciom czuwa muzykolog.

      Audycje te są źródłem wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki. Są bezpieczną przestrzenią ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje reklam!

     • Domowe eksperymenty

     • Oto kilka pomysłów na domowe eksperymenty, które wykonacie Państwo wraz ze swoimi pociechami w kilka chwil. Dobra wiadomość jest taka, że są stosunkowo niebrudzące, więc nie będziecie mieć dużo sprzątania! Za to świetna zabawa gwarantowana!

       

      kolorowa mozaika

      W celu wykonania tego doświadczenia niezbędne będą: talerz, barwnik do żywności, mleko, płyn do mycia naczyń oraz patyczek higieniczny. Zabawę zaczynamy od nalania mleka na talerzyk w takiej ilości, by mleko zakryło cale dno, ale by się nie wylewało. Następnie bierzemy barwniki do żywności i tworzymy z nich kolorowe plamki. Potem patyczek kosmetyczny moczymy w płynie i robimy na mleku piękną, wielobarwną mozaikę.

      ciecz nienewtonowska

      Czy możliwe jest, by złapać w dłonie wodę i zatrzymać na dłuższą chwilę? Poznajcie ciecz nienewtonowską, która stwarza świetnie możliwości zabawy i jest wręcz fascynująca w dotyku. Do wykonania tego eksperymentu potrzebne nam będą: pół szklanki wody, jedna szklanka mąki ziemniaczanej oraz barwnik spożywczy (można go pominąć). Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, do powstania "papki". Spróbujcie ją zagnieść - będzie jak plastelina. Jednak pozostawiona sama sobie staje się jak woda i przelewa się przez palce.

      naelektryzowany balon

      To proste doświadczenie, które jest szybkie w wykonaniu, uczy i bawi, dając wiele radości. Do zabawy potrzebny jest balon, kilka skrawków gładkiej bibułki bądź innego cienkiego papieru (najlepiej podzielonego na drobne elementy) i wełniany sweter lub szalik. W doświadczeniu dziecko uczy się, że pocieranie balonem wełnianym szalikiem można przyciągnąć drobinki papieru. A jak potrze balonem włosy, to przyciągnie je do siebie.

      chmurka w butelce

      Kolejne proste doświadczenie, które można wykonać niemal w każdych warunkach. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebne są:  butelki wykonane z przezroczystego plastiku, gorąca woda i kostki lodu. Plastikową butelkę należy wypełnić gorącą, ale nie wrzącą wodą. Odczekaj chwilę i wylej ostrożnie pół butelki. Następnie włóż kostkę lodu do otworu butelki. Co się wtedy wydarzy? Poniżej kostki lodu pojawi się mglista chmurka, czyli skroplona para wodna, a właściwie bardzo małe krople wody, będące już w stanie ciekłym. Sama para wodna jest bowiem niewidoczna i to warto wyjaśniać dzieciom.

       

     • Drodzy Rodzice!

     •  

      W związku z zaistniałą sytuacją pozostanie w domach ogranicza mocno naturalną potrzebę różnorodnej aktywności dzieci. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to trudny czas dla Was, dlatego przez najbliższe dwa tygodnie, chcielibyśmy Wam w tym pomóc. 

      Będziemy zamieszczać propozycje zabaw z wykorzystaniem środków jakie zapewne posiadacie Państwo w domu. Proponujemy zatem zabawy związane z tematyką kosmosu.

                 Życzymy udanej zabawy z dziećmi.

       

      Zabawa ruchowo-naśladowcza Rakieta


      Dzieci siadają na piętach, dłonie trzymają na udach. Na hasło Uruchamiamy rakietę, zaczynają uderzać rytmicznie w uda – najpierw powoli, potem coraz prędzej. Na hasło Start – podnoszą ręce do góry i krzyczą: Uuuuuuu! 

      Zachęcamy do wysłuchania lub przeczytania opowiadania 
      J. Papuzińskiej  Jak nasza mama zreperowałą księżyc. 

      Mama opowiadała potem, że obudziła się w nocy, bo księżyc świecił jej prosto w twarz. Wstała z łóżka, aby zasłonić okno, i wtedy usłyszała, że ktoś pochlipuje na dworze. Więc wyjrzała przez okno ciekawa, co tam się dzieje. I zobaczyła, że księżyc świeci na niebie z bardzo smutną miną, a po brodzie, osłoniętej małą, białą chmurką, płyną mu łzy. – Co ci się stało? – spytała nasza mama. – Dlaczego płaczesz? – Buuuu!… – rozpłakał się wtedy księżyc na cały głos. – Chciałem zobaczyć, jak wygląda z bliska wielkie miasto, spuściłem się na dół, zaczepiłem o wysoką wieżę i obtłukłem sobie rożek! Księżyc odsłonił białą chmurkę i mama zobaczyła, że ma odtrącony dolny róg. Wyglądał zupełnie jak nadłamany rogalik. – Co to będzie! –lamentował księżyc. – Kiedy zrobię się znów okrągły, będę wyglądał jak plasterek sera nadgryziony przez myszy! Wszyscy mnie wyśmieją! – Cicho – powiedziała mama. – Cicho, bo pobudzisz dzieci. Chodź tu, na balkon, połóż się na leżaku i poświeć mi, a ja spróbuję wymyślić jakąś radę na twoje zmartwienie. Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku, a mama założyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek: taki, jakiego brakowało księżycowi. – Siedź teraz spokojnie – powiedziała – to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek. Okleiła mama księżycowi brodę ciastem równiutko i wylepiła taki sam rożek jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i tymi skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca. – Gotowe –powiedziała. – Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki! 

       

      Po wysłuchaniu opowiadania zachęcamy do wspólnego wykonania masy solnej (przepis poniżej) i ulepieniu księżyca.

      Przepisy na masę solną

      Masa solna dla dzieci – przepis podstawowy

      Składniki:
      2 szklanki pszennej mąki tortowej lub uniwersalnej
      1-1,5 szklanki drobnej soli 
      2 łyżki oleju
      szklanka letniej wody


      Mąkę i sól dokładnie wymieszać, dodać olej, ugniatając dolewać wodę. Jeśli masa po wyrobieniu klei się do rąk, dodaje się trochę mąki. Jeśli masa jest zbyt gęsta wystarczy dodać trochę wody.

       

      Bezglutenowa masa solna z mąki ziemniaczanej dla alergików


      Składniki:
      2 szklanki mąki ziemniaczanej
      łyżka oleju 
      szklanka drobnej soli niejodowanej
      szklanka letniej wody


      Bezglutenową masę solną z mąki ziemniaczanej przygotowuje się jak masę solną wg przepisu podstawowego. Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku.

      Do każdego przepisu by uzyskać żółty kolor można dodać:
      * kurkumę,
      * żółty barwnik do jajek,
      * barwnik spożywczy,
      * żółtą farbkę  plakatową.

      Podejrzewamy, że po zabawie zostanie Wam jakaś część masy solnej. nie wyrzucajcie jej, przyda się jeszcze do swobodnej zabawy gdy będziecie potrzebować chwili dla siebie ale i do innej propozycji.

      Jak przechowywać masę solną?
      Dobrze wyrobioną masę solną z dodatkiem oleju przechowuje się w szczelnie zamkniętym pojemniku lub worku foliowym w lodówce przez 5-7 dni. Zimna masa solna twardnieje, ale w rękach szybko rozgrzewa się i mięknie.

     • Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? 

     • Czym jest koronawirus i czym grozi spotkanie z nim? Dlaczego nie ma szkoły? Jak rozmawiać z dzieckiem na tak trudne tematy? Podpowiedzi przynosi dostępna bezpłatnie w PDF książeczka opracowana przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz, którą możecie Państwo pobrać poniżej.

      Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? 

      Obserwujmy – siebie i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z zastaną rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciążą? A jak my się zachowujemy? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Czy może unikamy tematu i nie chcemy o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę?

      Bądźmy gotowi do rozmowy – przygotujmy sobie zestaw 3-4 rzetelnych faktów, którymi możemy się podzielić z naszym dzieckiem. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie – dzieci lubią upewniać się, że nie „ściemniamy” i wiemy, co mówimy. Bądźmy gotowi na konfrontację z fakenewsami („Tato, a Marcin powiedział…”). Nie warto jednak przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści, niezliczonych supertajnych informacji, czy dramatycznych nowin (np. „Jest kolejna ofiara!”). Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, kto z naszego otoczenia mógłby taką rozmowę przeprowadzić? Może wujek ratownik, pielęgniarz, ciocia lekarka czy nauczycielka biologii? Ustalmy z nimi wcześniej, czego potrzebujemy i jak chcielibyśmy, aby taka rozmowa wyglądała. Dobrze jeśli jest to dla naszego dziecka bliska osoba, do której ma zaufanie, którą lubi. Mówmy szczerze „nie wiem”. „Ile to będzie trwało?”, „czy wszyscy zachorujemy?”. Takie pytania mogą szokować, złościć. Po pierwsze, zachęcam do tego, by cieszyć się, że dzieci traktują nas jako ważne źródło informacji, mają do nas zaufanie. Czasem możemy ostudzić różne niepokoje, jednak na niektóre pytania nie znamy przecież odpowiedzi. Nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja. I o swojej niewiedzy warto szczerze mówić. Choć część rodziców/nauczycieli/opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie.

      Rozmawiajmy o tym, jak radzić sobie z lękiem – opowiedzmy dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli niepodzielnie nie zapanowały w naszej głowie (oglądanie komedii, gry). Pytajmy, co im pomaga? Dzieci są w tym bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć swoimi pomysłami, z których i my możemy korzystać. Sprawdzimy też, czego potrzebują w tej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie zrobić, aby zachować dobry nastrój. Umówmy się na jakiś kod – sygnał, kiedy ktoś z członków rodziny poczuje, że ten smutek go dopada. Ustalmy, kiedy potrzebujemy samotności, a kiedy towarzystwa innych ludzi. Szczerze rozmawiajmy o tym, że i my dorośli przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, aby sobie z nimi radzić! W tych rozmowach ważne jest zachęcanie do tropienia lęków niewypowiedzianych – czasem to, co dzieci mają w głowie, jest dużo straszniejsze od rzeczywistości! Kiedy taki lęk ujrzy światło dzienne, traci na swojej mocy no i można się nim zaopiekować (to trochę jak z koszmarami sennymi). Jeśli to jest możliwe, dajmy dziecku czas na płacz, złość i inne trudne emocje.

      Wskazujmy na czasowość pewnych ograniczeń czy rozwiązań – szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. Rozmawiajmy z nimi o tym. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.

      Bądźmy odpowiedzialni – ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową czy sąsiedzką. Nasze zachowania przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi. Nie oszukujmy – starajmy się być spokojni, nie panikujmy. Kiedy rozmawiamy o rzeczach trudnych, ulegamy emocjom, a przyłapuje nas na tym młody człowiek i zadaje pytanie, co się stało? Nie ucinajmy rozmów i nie twórzmy tajemnic, bo to jest pożywką do karmienia lęków. Ochłońmy i nawet jeśli nie od razu, to wyjaśnijmy dziecku, co się stało, czego było świadkiem.

      Zadbajmy o potrzeby dzieci – nasi podopieczni, podobnie jak dorośli, potrzebują rozmowy z bliskimi koleżankami czy kolegami. Zadbajmy o to. Pamiętajmy o nowych technologiach – to dobry moment, żeby z nich korzystać.

      Uczmy się razem zdrowych nawyków, bądźmy wzorem do naśladowania. Pokażmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym, co trudne, o zagrożeniach i co z nimi robić.

      Zadbajmy o innych – a może w tej trudnej sytuacji spróbujemy zająć się czymś użytecznym? Może razem z dzieckiem wesprzemy słabszych, którzy potrzebują naszej pomocy? 

      Czego powinni unikać rodzice?

      Słuchania własnych lęków. To nie są najlepsi doradcy. Pewnie nie da się tego zupełnie uniknąć, ale przynajmniej nie podejmujmy ważnych decyzji pod wpływem silnych emocji. One na ogół utrudniają nam dostęp do racjonalnego działania. We „mgle emocjonalnej” trudno bezpiecznie „wylądować”.

      Utożsamiania własnych emocji z emocjami syna czy córki. Dzieci są odrębnymi istotami! Mogą się wprawdzie zachowywać dokładnie jak my, ale powód tego zachowania czy emocja, która za tym stoi, może być już zupełnie inna! Bądźmy więc wrażliwi na ich odrębność i nie zakładajmy z góry tej emocjonalnej syntonii.

      Zmuszania dziecka do opowiadania o tym, co czuje w tej trudnej sytuacji. To wprawdzie ważna dla nas wiedza, ale nie zawsze i nie dla każdego dostępna. Jeśli dziecko stawia opór – nie zmuszajmy! Przypominajmy, że jesteśmy, na tę rozmowę gotowi, ale czekamy na jego sygnał. Możemy też dopytać, czy jest coś, co ułatwiłoby taką rozmowę.

      Mówienia: „Wszystko będzie okey”, jeśli sami w to nie wierzymy.

      Sugerowania, co dziecko powinno czuć w podobnej sytuacji.

      Składania obietnic, których nie możemy dotrzymać.

       

      Książeczka do pobrania:

       

      http://660919d3-b85b-43c3-a3ad-3de6a9d37099.filesusr.com/ugd/64c685_043dfd8a71d64cb78df2c51d21574e6b.pdf

       

       

       

     • Nabór 2020/2021

     • Szanowni Rodzice!

      Informujemy, że z dniem 02 marca 2020 roku rozpoczyna się nabór do przedszkola na rok szkolny 2020/2021. Warunkiem kontynuacji edukacji przedszkolnej przez  dziecko jest wypełnienie i złożenie Deklaracji kontynuacji wychowania przedszkolnego do 6 marca 2020r. Deklaracje dostępne są  w poszczególnych grupach. Pozostałe informacje dotyczące naboru znajdują się w zakładce nabór 2020/2021

     • Zmina wysokości opłat za dzienne wyżywienie

     • ZARZĄDZENIE NR 3 /2020

      Z dnia  14.02. 2020 r.

       

      Dyrektora Miejskiego  Przedszkola nr 14 Wioletty Kuli

      W sprawie: zmiany stawki żywieniowej w   Miejskim Przedszkolu nr 14 w Zielonej Górze.

      Podstawa prawna:

      1. Art. 106 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm. )

       

      § 1

      Zmienia się, na podstawie porozumienia z organem prowadzącym, wysokość opłat za wyżywienie na kwotę 8,00 zł za dzień.

      § 2

      Zmiana stawki za wyżywienie następuje z dniem 1 marca 2020 r.

      § 3

      Zarządzenie wchodzi w życie 1 marca 2020 r.

       

      Dyrektor

      Miejskiego Przedszkola nr 14

       

      Wioletta Kula

     • Moja Babcia i mój Dziadek

     • „Moja Babcia i mój Dziadek to wspaniali są Dziadkowie” - tymi słowami rozpoczynaliśmy uroczystości związane ze Świętem Babci i Dziadka, które odbyły się w ostatnich dniach w naszym przedszkolu.

      Na uroczystości przybyli, bardzo licznie, dziadkowie przedszkolaków. Na początku przypomniano jak ważną rolę w życiu każdego dziecka pełnią dziadkowie.Ukochanym babciom i dziadkom dziękowano za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości. Następnie złożono życzenia dużo zdrowia oraz tego aby wnuczęta dostarczały powodów do dumy i radosnego uśmiechu.Przedszkolaki bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny. Swoim najbliższym dzieci wręczyły niespodzianki przygotowane w przedszkolu wspólnie ze swoimi paniami.Uroczystości zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym domowym ciastem przygotowanym przez rodziców.Te uroczystości są niezwykłe, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości, to dzieni pełene wzruszeń, uśmiechów, radości.

     • BAL KARNAWAŁOWY

     • Zapraszamy wszystkie dzieci na BAL KARNAWAŁOWY, który odbędzie się 20.01.2020r.

      To doskonała okazja do wcielenia się przez dzieci w ulubione postacie bajkowe.

      W trakcie balu będą wykonywane pamiątkowe zdjęcia przez fotografa.

     • OGŁOSZENIE

     • UWAGA RODZICE!

       

      W dniach 24 grudnia (Wigilia) i 27 grudnia (piątek po świętach) przedszkole będzie nieczynne ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszonych na te dni dzieci ( mniej niż 15 – dzieci, zgodnie z zapisem w Statucie przedszkola).

      W dniach 23, 30, 31 grudnia 2019 r. oraz 2 i 3 stycznia 2020 r.  przedszkole będzie czynne - pracować będzie jedna lub dwie grupy mieszane wiekowo (zgodnie z zadeklarowaną listą obecności dzieci w tych dniach).

     • Pieczemy świąteczne pierniczki

     •  

       Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników:)

      Od kilu dni w  naszym  przedszkolu unosi się zapach korzennych przypraw.

      Dla najmłodszych przedszkolaków z gupy Misie i Pszczółki ostatnie dni były  bardzo pracowite, bowiem piekły one pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki oraz zakładając fartuszki i czapki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem  naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kuchareczek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku.

      Po ostygnięciu ozdobimy pierniczki według własnego pomysłu:)
       

     • Dzień Górnika

     • „Gdy górnik pracuje w nocy,to mu Święta Barbórka stoi przy pomocy

      Wczoraj w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawiciela zawodu górniczego .Pan Łukasz Czukiewski górnik z KGHM z Lubina poszerzyły wiadomości dzieci na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Nasz gość wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz wysłuchały opowieści przedstawianych przez górnika. Oczywiście nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górnicze czako, może w przyszłości ktoś z nich będzie go nosić naprawdę. To było bardzo ciekawe spotkanie.

     • Wizyta Mikołaja

     • Wizyta Mikołaja w przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały na gościa z siwą brodą, spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowego” dzwoneczka. Święty Mikołaj nie zawiódł  Przedszkolaków i nie kazał długo na siebie czekać. W piątek 6 grudnia dzieci z radością przywitały gościa,  śpiewając mu piosenki. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent.

      Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze, przyniosła naszym Przedszkolakom wiele radości i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. 

       

     • Przerwy wakacyjne

     • Plan przerw wakacyjnych w przedszkolach

      Zamknięte przedszkola w Zielonej Górze: od 29 czerwca do 31 lipca 2020 r. (zamknięte)
      Miejskie Przedszkola:

      • nr 9 ul. Partyzantów 22 (Zespół Edukacyjny nr 2)
      • nr 22 ul. Porzeczkowa 34
      • nr 24 ul. Os. Pomorskie 28 (Zespół Edukacyjny nr 3)
      • nr 37 ul. Węgierska 9
      • nr 40 ul. Szczekocińska 13
      • nr 42 ul. Ochla-Szkolna 1 (Zespół Edukacyjny nr 5)

      Zamknięte przedszkola w Zielonej Górze: od 13 lipca do 14 sierpnia 2020 r. (zamknięte)
      Miejskie Przedszkola:

      • nr 1 ul. Sikorskiego 37
      • nr 7 ul. Moniuszki 33
      • nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi ul. Monte Cassino 21a
      • nr 11 ul. Zamenhofa 30
      • nr 13 ul. Jęczmienna 1
      • nr 17 ul. dra Pieniężnego 22
      • nr 18 ul. St. Moniuszki 19
      • nr 20 ul. Studzianki 8
      • nr 34 ul. Bohaterów Westerplatte 11a
      • nr 41 ul. Stary Kisielin-Pionierów Lub. 53 (Zespół Edukacyjny nr 7)
      • nr 43 ul. Racula-Głogowska 65 z oddziałami przy ul. Zatonie-Zielonogórska 72 i ul. Drzonków-Szkolna 2 (Zespół Edukacyjny nr 4)
      • nr 44 ul. Zawada-Szkolna 24 (Zespół Edukacyjny nr 8)
      • nr 46 ul. Franciszka Rzeźniczaka 1 (Zespół Edukacyjny nr 9)

      Zamknięte przedszkola w Zielonej Górze: od 3 sierpnia do 31 sierpnia 2020 r. (zamknięte)
      Miejskie Przedszkola:

      • nr 3 Aleja Niepodległości 29
      • nr 6 ul. Stanisława Wyspiańskiego 16
      • nr 8 ul. Witebska 1
      • nr 12 ul. Truskawkowa 12 (Zespół Edukacyjny nr 1)
      • nr 14 ul. Krasickiego 12
      • nr 19 ul. Energetyków 7 (Zespół Edukacyjny nr 10)
      • nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi ul. Rydza-Śmigłego 5
      • nr 25 Aleja Wojska Polskiego 82a
      • nr 30 z Oddziałami Integracyjnymi ul. Tuwima 3b (Zespół Edukacyjny nr 2)
      • nr 38 ul. Braniborska 13
      • nr 39 ul. Lisia 51a
      • nr 45 ul. Przylep-Solidarności 61 (Zespół Edukacyjny nr 6)
     • " Hokus - pokus, czary - mary, Aby wróżby się spełniły, złóżmy dary."

     • W miniony piątek (29.11) nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Mikołaja” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową.

     • Góra Grosza!!!

     • Od 25.11.2019 do 2.01.2020 trwa XX edycja Góry Grosza. Nasze przedszkole, jak co roku, również i w tym przystąpiło do tej akcji.

      Akcja „Góra Grosza” organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, które zajmuje się pomocą dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej. Celem akcji jest zebranie funduszy na wsparcie podopiecznych wychowujących się poza własną rodziną (w domach dziecka, rodzinach zastępczych). Przyświeca jej zasada: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”.

      Równie ważnym celem jest aspekt wychowawczy. Cytując organizatorów: „Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących”.

      Zachęcamy do aktywnego udziału!

  • Kontakty

   • Miejskie Przedszkole Nr 14
   • przedszkole_14@poczta.onet.pl
   • 68-327-22-33, 68-32441-20
   • ul.Krasickiego 12, 65-512 Zielona Góra
 • Galeria zdjęć

   brak danych